Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tuOK

Školský rok 2018/19. Termíny prázdnin a dôležité informácie

Školský rok 2018/19.
Foto: Shutterstock

Začiatok školského roka býva pre rodičov prváčikov často veľmi stresujúci. Všetci členovia domácnosti sa ocitajú v novej situácii, treba toho veľa zariadiť a naplánovať. Po prázdninovom relaxe prichádza kolotoč povinností. Okrem zadováženia bežnej školskej výbavy je potrebné  dbať aj na zdravý vývin dieťaťa počas nasledujúcich mesiacov. Odteraz už bude odkázané samé na seba, preto netreba nič podceniť.

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal pri tejto príležitosti niekoľko odporúčaní, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v dôležitých otázkach.

  • Desiata môže obsahovať sladkosti

Pre detský vek je charakteristická potreba tzv. rýchlych kalórií, preto nie je potrebné ich úplne zakazovať. Denná porcia by nemala byť väčšia ako 50g a uprednostniť treba sladké pečivo, príp. sušienky, sušené ovocie a cereálne sladké tyčinky pred tučnými múčnikmi a cukrovinkami. Doc. MUDr. Jana Hamade, PhD. vysvetľuje: „Kvalitná desiata pre dieťa musí pozostávať z celozrnného pečiva, nátierky, alebo syra, porcie zeleniny a ovocia a hodnotného nesladeného nápoja. To všetko predstavuje zložky potravy, ktoré dodajú organizmu optimálne množstvo výživných látok (bielkoviny, tuky, cukry), ale aj vitamínov a minerálnych látok. Z minerálnych látok je pre vyvíjajúci sa organizmus najvýznamnejší vápnik, ktorého zdrojom je najmä mlieko, mliečne výrobky, syry a jogurty.

  • Pitný režim bez sladkých nápojov

Na rozdiel od potrebného príjmu cukru v jedle, sladené nápoje sú pre deti nevhodné. Obsahujú priveľa jednoduchých cukrov a zbytočne zvyšujú príjem energie, čo vedie k vzniku obezity.

  • Riziká poškodenia zraku

Pred nástupom do nového školského roka je potrebné zájsť s dieťaťom na prehliadku k očnému lekárovi, nakoľko vek hrá významnú úlohu v prípade odhalenia očnej vady.  Čím skôr sa na ňu príde, tým väčšia je šanca na jej úspešné liečenie. Pri zanedbaní naopak môže hroziť rozvoj tupozrakosti alebo škúlenie. Pri práci s počítačom, ktorému sa školák nevyhne,  dochádza kvôli zvýšenému sústredenie oka na monitor a zníženej frekvencii žmurkania k vysychaniu oka a dieťa môže pociťovať únavu, pálenie očí, alebo vidieť rozostrený obraz. Riešením je nastavenie optimálneho času, stráveného  pri počítači, čo je podľa odborníkov okolo dvoch hodín denne. Pomáhajú aj pravidelné prestávky, počas ktorých je dobré pozerať sa do diaľky, napríklad z okna, alebo vyskúšať očnú gymnastiku.

  • Topánky

V dôsledku nesprávneho výberu obuvi môže dôjsť k trvalému poškodeniu kostry chodidla, jeho deformitám a následne zafixovaniu chybného držania tela (skolióza) so všetkými zdravotnými a sociálnymi dôsledkami. Je nevyhnutné vyberať obuv vyrobenú z prírodných materiálov, ktoré sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a zároveň sa vďaka svojmu zloženiu vhodne prispôsobia anatomickému tvaru chodidla. Tieto materiály vyhovujú náročným hygienickým požiadavkám aj z hľadiska nežiaduceho kožného dráždenia.
Za nevhodné materiály sa považujú rôzne plasty, poroméry a koženky. Nakoľko sú tvrdé, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a sú nepriedušné, môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení. Vo všeobecnosti platí: „čím ľahšie, tým lepšie“. Strih by mal zodpovedať tvaru chodidla tak, aby dieťa pri chôdzi neobmedzoval. Podpätky by mali byť u detskej obuvi čo najnižšie, s veľkou plochou pre udržanie stability. Zásadne sa neodporúčajú topánky s vysokými štíhlymi podpätkami.

  • Prezúvky nie sú to isté čo obuv do telocvične

Deti majú často tendenciu zamieňať si športovú obuv s prezúvkami, čo je z hygienického hľadiska nevhodné. Pre pobyt v interiéri je vhodná ľahká vzdušná obuv, u menších detí zabezpečená proti vyzutiu remienkom resp. šnúrkami, teda prezúvky. Športová obuv svojou konštrukciou zodpovedá požiadavkám príslušného druhu športu.

  • Vši môžu dostať aj čisté deti

Vši sa prenášajú kontaktom. Príznakmi ochorenia sú nepokoj dieťaťa, časté škrabanie sa vo vlasoch, resp. viditeľná prítomnosť hníd, alebo živých parazitov vo vlasovej časti hlavy. Jediným účinným opatrením, ako zamedziť prenosu vší je včasné a dôkladné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom. Toto opatrenie je účinné iba v prípade,  ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb. Ošetrenie hlavy vyžaduje dôslednosť a trpezlivosť.

  • Šikana ničí deti fyzicky i psychicky

Rodičia by mali byť k svojmu dieťaťu vnímaví bez ohľadu na jeho vek a všímať si akúkoľvek, aj diskrétnu zmenu jeho správania. Dôležité je mať od dieťaťa  informácie o jeho spokojnosti v škole, prípadne o jeho starostiach alebo problémoch v súvislosti s návštevou školy. Prvým príznakom u šikanovaného dieťaťa je obyčajne nechuť ísť ráno do školy, apatia, ľahostajnosť a celková skleslosť. Zmeny nálad sú tiež  častým príznakom. Doktorka Hamade odporúča rodičom deti pozorne sledovať: „Dieťa sa môže opakovane sťažovať na  bolesti brucha, nevoľnosť, aby mohlo zostať doma.  
Varovným signálom môže byť aj zhoršenie sa v učení a  dieťa sa zle sústredí. Pri neriešení problémov nastupujú vážnejšie psychosomatické poruchy - poruchy spánku, znížená imunita, napätie svalov a zažívacích problémov. V rámci riešenia situácie radíme zájsť do školy, kde je potrebné si dohodnúť stretnutie s triednym učiteľom, výchovným poradcom a riaditeľom školy. Zo strany školy je nevyhnutné navrhnúť postup, ako sa bude problém riešiť, vrátane zaangažovania rodičov šikanujúcich, aj šikanovaných detí. Šikanovanie je problémom, ktorý sa týka celej triedy, nielen agresora a jeho obete.

Prázdniny 

Počas školského roka majú deti množstvo povinností a úloh. Preto si potrebujú občas oddýchnuť. Prázdninových dní je viac ako dosť a rodičia si v tomto čase zvyknú naplánovať dovolenku, aby mohli byť so svojimi deťmi.
Viete, na ktoré dni pripadajú prázdniny v nasledujúcom školskom roku?

Termíny prázdnin

 

Upozornenie: Obsah stránky nenahrádza odbornú konzultáciu

Zavrieť reklamu