Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tuOK

Aktívny relax

Aktívny relax

Aktívny relax

Slovenská príroda ukrýva nádherné tajomstvá. Nehovoríme len o Tatrách, či Slovenskom raji, ktoré sú bezpochyby úžasné. Na malebné zákutia môžete natrafiť v ktoromkoľvek kúte našej krajiny.  Dokonca je množstvo takých, ktoré svojou dostupnosťou ponúkajú príležitosť na nezabudnuteľný výlet s deťmi.

Jaskyne
Jaskyne

Na Slovensku je v súčasnosti sprístupnených 13 jaskýň. Všetky patria medzi skutočné klenoty a viaceré z nich sú známe nielen doma ale i vo svete. Medzi najnavštevovanejšie patrí Demänovská jaskyňa slobody, Dobšinská ľadová jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa. Pri návšteve jaskyne treba počítať s chladným počasím – okolo 0°C. Deti pred vstupom do jaskyne teda primerane oblečte.  

Naše tipy: 

Viac informácií o sprístupnených jaskyniach nájdete tu:
http://www.ssj.sk/sk/spristupnene-jaskyne-ssj

Farmy, gazdovské dvory a salaše

Výlet za zvieratkami je ideálnou voľbou najmä v mestských rodinách. Práve deti z mesta strácajú možnosť zoznámiť sa s domácimi zvieratami. Niektoré salaše a farmy ponúkajú príležitosť nahliadnuť do výroby a tak si deti môžu pozrieť originálnu výrobu syra, zber vajec či dojenie kravy. Pobyt na takomto dvore vás vráti do čias dávno minulých, poskytne vám príjemný oddych a určite neodoláte ochutnávkam miestnych špecialít.

Naše tipy: 

Gazdovské dvory a salaše - Zbojská, Kozí vŕšok, Krajinka, Gejdák, Liptovské Dvory, Villa Betula, Turčianske Kľačany a iné

Skanzeny
Skanzeny

Múzeum ľudovej architektúry alebo tiež múzeum slovenskej dediny – aj tak sa dá nazvať skanzen. Tieto názvy prezrádzajú, že návštevou skanzenu sa dozviete veľa o živote našich predkov. Na Slovensku sa nachádza množstvo krásnych skanzenov, ktoré svojich návštevníkov lákajú väčšiu časť roka, niektoré dokonca celoročne. Ak sa na takýto výlet vyberiete v čase fašiangov, Veľkej noci, cez Advent, či iné sviatky, môžete zažiť aj originálny jarmok spojený s ukážkou ľudovej tvorby a tradícií. 

Naše tipy: 

Skanzeny a múzeá v prírode: Čičmany, Vlkolínec, Martin, Zuberec, Pribylina, Stará Ľubovňa, Vychylovka - Nová Bystrica

Cyklistika

Cyklistika je šport, ktorý sa dá s deťmi praktizovať ešte skôr, ako začnú chodiť. Stačí k tomu dobrá cyklosedačka. O niečo neskôr, keď už malý cyklista roztočí svoje vlastné pedále, môžete začať „čekovať“ nenáročné cyklotrasy. Verte mi, neexistuje spokojnejší rodič ako ten, ktorý pozerá na svoje unavené ale vysmiate dieťa sediace v cieli pri džúsiku. Trasy pritom nemusia byť dlhé, prevýšeniam sa dá vyhnúť a na konci cesty si môžete spraviť piknik, alebo opiecť špekáčik.

Naše tipy: 

Nenáročné cyklotrasy : Kysucká cyklomagistrála,
                                      Žilina - Budatín  - Vodné dielo,
                                      cyklotrasy v okolí Vrátnej a Štefanovej - Terchová

Turistika

Cyklistika je šport, ktorý sa dá s deťmi praktizovať ešte skôr, ako začnú chodiť. Stačí k tomu dobrá cyklosedačka. O niečo neskôr, keď už malý cyklista roztočí svoje vlastné pedále, môžete začať „čekovať“ nenáročné cyklotrasy. Verte mi, neexistuje spokojnejší rodič ako ten, ktorý pozerá na svoje unavené ale vysmiate dieťa sediace v cieli pri džúsiku. Trasy pritom nemusia byť dlhé, prevýšeniam sa dá vyhnúť a miesto súťaženia, kto tam bude prvý, si môžete na konci cesty spraviť piknik, alebo opiecť špekáčik.

Naše tipy: 

Viac o "baby - friendly" turistike sa môžete dočítať tu: http://nasedeti.sk/kreativne-vzdelavanie/aktivity/baby-friendly-turistika

Nenáročné trasy: 
Jánošíkové diery v Terchovej
Šútovský vodopád pri Šútove
Väčšina rozhľadní a hradov, napr. rozhľadňa Terchovské srdce, hrad Strečno, Likava, Lietava, Beckov
Popradské pleso

Upozornenie: Obsah stránky nenahrádza odbornú konzultáciu