Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tuOK

Ako skrátiť dlhú chvíľu

Ako skrátiť dlhú chvíľu
Foto: Shutterstock

Vždy, keď si predstavíte dlhú cestu autom alebo čakanie u lekára, naskakuje vám husia koža. Deti sa nudia a vy neustále opakujete: „nebehaj, nekrič, seď tichúčko, už tam budeme, už sme na rade“  Ubiehajúce hodiny sa pomaly menia na nočnú moru. Nehovoriac o prípadoch, keď to nie sú len hodiny, ale i dni, napríklad pobyt v nemocnici, alebo fakultatívna dovolenka plná presunov. Deti nemôžu obsedieť, z dlhej chvíle sú nervózne a podráždené. Skráťte im nekonečné chvíle čakania a spokojnosť sa dostaví na všetkých stranách.

Špionážna fľaša
Špionážna fľaša

Špionážna fľaša je nenáročný výtvor, ktorý zabaví deti na pomerne dlhý čas. Je absolútne bez investícií, nezaberie v batožine veľa miesta a môžete ho neustále inovovať.
 

Naše tipy: 

Pri výrobe sa môžete inšpirovať tu: https://nasedeti.sk/tvorime/vytvor/spionazna-flasa 

Sledovačka
Čo vidím z okna auta

Pracovné listy na skrátenie dlhej chvíle pri cestovaní si môžete stiahnuť u nás v sekcii na rozvoj zručností, alebo si s malou dávkou fantázie vyrobte vlastné. Z časopisov vystrihnite predmety a javy, ktoré sa reálne dajú zočiť z okna auta, autobusu alebo vlaku a nalepte ich na pevnejší papier. Všetko, čo dieťa naozaj po ceste spozoruje, si z papiera vyškrtne. Takéto pracovné listy sa dajú individuálne prispôsobovať.

Naše tipy: 

Pracovné listy na skrátenie dlhej chvíle nájdete tu:
https://nasedeti.sk/rozvoj-zrucnosti/pracovny-list/svet-okolo-nas

Letí, letí...!

Hra je vhodná aj pre najmenšie deti.
Hráči spolu odriekajú veršík:
Letí, letí, všetko letí
Čo má krídla, všetko letí...

...pri tom do rytmu udierajú rukami na podložku alebo o stehná, až kým jeden z hráčov ako pokračovanie veršíka nezahlási, čo letí, napr. „...vrabec letí!“.
Hráči musia rýchlo posúdiť, či vrabec letí alebo neletí. Ak letí, rýchlo zdvihnú ruky. Ak neletí, ruky musia ostať na stehnách. Predriekač si môže vymýšľať rôzne predmety, aj také, čo nemajú s lietaním nič spoločné. Kto sa pomýli, odovzdá niečo do zálohy. Po skončení hry musí splniť podmienku, aby to dostal späť, napr. zaspievať pesničku. V predriekaní sa hráči striedajú podľa dohody.

Spojovačka
Spojovačka

Na čistý papier veľkosti A4 ľubovoľne rozmiestnite čísla od 1 do 20. Úlohou je pospájať čiarami čísla v poradí od najmenšieho tak, aby sa čiary nikde nepreťali. Po čase vznikne veľmi zložité bludisko, a bude čoraz komplikovanejšie spojiť čísla bez toho, aby sa jednotlivé ťahy obchádzali. Tam, kde sa čiary napriek všetkému dotknú, nakreslíte guličku a tá potom bude slúžiť ako most, cez ktorý budete môcť prechádzať. Je potrebné, aby mal každý hráč ceruzku alebo pero inej farby. Mostíky sa kreslia farbou toho hráča, ktorý ho „postavil“. Hráči sa striedajú v smere hodinových ručičiek. Vyhráva ten, kto postaví menej mostov.

Magnetické a cestovné hry

Staršie deti už  hravo zvládnu jednoduché spoločenské hry, ktoré si so sebou môžu pribaliť na cestu. V súčasnosti je v obchodoch k dispozícii množstvo tzv. vreckových hier – mini človeče nehnevaj sa, mini magnetické logické sety a pod. Podľa úrovne zručností vášho dieťaťa si môžete vybrať, čomu by sa mal počas čakania alebo cestovania venovať. Ako sa hovorí:  “Zabijete dve muchy jednou ranou“. Vaša ratolesť sa zabaví a zároveň potrénuje svoje schopnosti. 

Naše tipy: 

Vynikajúce magnetické hry a IQ puzzle na cesty pochádzajú od spoločnosti MindOk.

Mobil, tablet, notebook

Tablet, notebook alebo smartphone predstavovať netreba. Je to najdostupnejšia a najrýchlejšia voľba ako zabaviť nedočkavé dieťa. Za zmienku však stojí, že výberu detských aplikácií je treba venovať náležitú pozornosť. Aplikácie pre svoje deti vyberajte starostlivo, dbajte na ich rozumovú úroveň a skontrolujte obsah aplikácie skôr, ako ju dieťaťu pustíte. Rozprávky, ktoré vaše deti sledujú, by mali rovnako zodpovedať ich mentálnej úrovni. Pred akýmkoľvek stiahnutím, alebo zakúpením videohry či rozprávky, skontrolujte jej ratingové hodnotenia. V prípade moderných technológii niekoľkonásobne platí “ Dôveruj, ale preveruj“.
To, ako sledovaný obsah ovplyvňuje psychiku dieťaťa a čo vlastne dieťa pri sledovaní vzhľadom k svojmu veku skutočne vidí, sa môžete dočítať u nás - v sekcii Mediálna výchova a technológie: https://nasedeti.sk/node/629

Naše tipy: 

Články a mobilné aplikácie zamerané na tému Deti vs. technológie nájdete na : https://nasedeti.sk/node/629

Nebo-peklo
Nebo-peklo

Túto nenáročnú skladačku si iste pamätáte zo svojich školských čias. Je to skutočne lacná zábavka, ktorá vás nebude stáť žiadne peniaze a nekonečné čakanie u doktora skráti na minimum.

Išiel bocian okolo domu
Foto: Shutterstock

Túto hru hrajú minimálne dvaja hráči. Ruky si navzájom položia dlaňami na seba, pravú navrch, ľavú zospodu. V pravidelnom rytme vyslovujú slová riekanky „ Išiel – bocian – okolo – domu – a – povedal – číslo – domu - ... “ pričom si postupne tlieskajú pravou rukou na ľavú. Keď sa povie číslo domu, napr. 5, ten, kto je v tlieskaní na rade, začne vytlieskavať odpočítavanie: „ Jeden – dva – tri – štyri – päť! “ Ten na koho vyjde päťka, si nesmie dať tlesknúť po ruke. Ak nestihne uhnúť, hra začína odznova. Ak hrá viacero detí, ten, ktorý dostal po ruke, vypadáva.

Naše tipy: 

Viac slovných hier vhodných do interiéru alebo do auta nájdete tu:https://www.nasedeti.sk/rozvoj-zrucnosti/clanok/9-jednoduchych-hier-na-t...

Hádaj, na čo myslím?

Myslite na niečo, napr. na školu. Ostatní sa musia pýtať také otázky, aby pomocou odpovedí „áno“ a „nie“ zistili, o čo ide. Napr. : Je to človek? Je to zviera? Je to budova?

 

Upozornenie: Obsah stránky nenahrádza odbornú konzultáciu

Zavrieť reklamu